„Brzuszki” – spięcia brzucha, czy na pewno wykonujesz je prawidłowo?

FitMixer - trener personalny, brzuszki, spięcia brzucha
FitMixer – trener personalny, brzuszki, spięcia brzucha

Wykonując prawidłowo ćwiczenia zadbacie o swoje zdrowie i nie zrobicie sobie krzywdy. Niewłaściwa technika może nam zaszkodzić, nawet robiąc zwykłe spięcia brzucha. Celem w tym ćwiczeniu jest wzmocnienie mięśni brzucha , zatem trzeba je tak wykonywać aby to właśnie one pracowały, a nie obręcz barkowa , czy cały kręgosłup.

„Technika jest najważniejsza.”

Każdy zna to ćwiczenie, robiło się to ćwiczenie na lekcjach wychowania fizycznego, robi się je nadal na zajęciach fitness, na treningach personalnych i robicie je w domu. Z pewnością teraz sobie myślicie „pff ! Przecież to łatwizna! Co w tym ćwiczeniu trudnego?!” Otóż , z pewnością większość z Was po przeczytaniu tego wpisu stwierdzi, że nie wykonywała tego ćwiczenia dobrze. Od teraz jednak, będzie inaczej.

  1. Plecy – przyklej odcinek lędźwiowy kręgosłupa do podłogi, tak aby niemożliwe było wsunięcie kartki pod plecy.
  2. Ręce – nie zaczynaj ruchu rękoma i nie chowaj głowy w ramionach. Łokcie powinny być cały czas szeroko, głowa i oczy skierowana do sufitu. Ruch rozpoczynaj mięśniami brzucha. TIP – możesz złapać się za uszy, wtedy na pewno nie będziesz ciągnąć rękami 😉
  3. Oddech – nie zatrzymuj powietrza ( wcale nie będzie łatwiej). Podczas spięcia brzucha zrób wydech, a gdy wracasz do pozycji wyjściowej wykonaj głęboki wdech.
  4. Zatrzymaj się – idąc w górę oderwij od podłogi, głowę, szyję i górną część pleców. Zatrzymaj się na chwile i wolno, z kontrolą wróć do pozycji wyjściowej.
  5. Stopy – powinny spoczywać na podłodze. Nie zahaczaj ich o drabinki. Większość z Nas i tak ma już zbyt napięte mięśnie odpowiedzialne za zginanie biodra róbmy więc jak najmniej brzuszków z zaczepionymi nogami.

Jedno co jest pewne – tysiące zrobionych brzuszków nie zagwarantują wymarzonego płaskiego brzucha czy pożądanego „sześciopaka”. Efektem będą mocniejsze mięśnie i odciążenie kręgosłupa ale nie spalone kalorie. W celu redukcji zadbaj zatem o zbilansowaną dietę z drobnym deficytem kalorycznym. Koniecznie pamiętaj że plan dietetyczny musi być dopasowany indywidualnie do Twojej osoby – w przeciwnym wypadku nie będzie żądnych efektów…

Płaski brzuch robi się w kuchni!

dsc_9369-edit2Fizjoterapeutka, trener personalny

Sylwia Kosiorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *