STRETCHING – Czyli dlaczego Mój trener męczy mnie po treningu?

Zbliża się koniec… po wylaniu setek litrów potu… szczęśliwy i wykończony po wykonanym treningu upadasz na mate… i nagle słyszysz, że jeszcze rozciąganie i myślisz sobie „za jakie grzechy !”.

Mniej więcej tak to wygląda. Może jednak gdy dowiesz się trochę więcej na ten temat zmienisz swoje nastawienie.

Stretching powinien być nieodłączną składową każdego treningu i ma znaczenie w jaki sposób go wykonujesz.

Wielu z Was uważa tą część treningu za najmniej przyjemną. W związku z tym bardzo często jest pomijanym elementem treningu. Otóż moi drodzy – błąd! Stretching powinien być nieodłączną składową każdego treningu i ma znaczenie w jaki sposób go wykonujesz. Zastanów się czy aby na pewno wiesz dlaczego jest tak ważny i czy potrafisz go dobrze wykonywać?

FitMixer - trener personalny, trening osobisty - Kraków
FitMixer – trener personalny, trening osobisty – Kraków

Stretching to ćwiczenia fizyczne mające na celu rozciąganie mięśni i poprawę ruchu tkanek miękkich względem siebie. Wiele korzyści płynie z  systematycznego wykonywania tych ćwiczeń po zakończonym treningu, ale i nie tylko po. Może być to także element rozgrzewki. Stosując stretching dynamiczny, podczas którego wykonujemy naprzemienny ruch rozciągania danej grupy mięśni i powrotu do pozycji neutralnej możesz świetnie rozgrzać i przygotować się do wysiłku. Ludzkie ciało powinno być gibkie a tkanki elastyczne. Nie chodzi tutaj o to aby Twoja zwinność była na poziomie gimnastyka czy tancerza, ale ciało powinno być na tyle mobilne i elastyczne, żebyś nie miał żadnych problemów w codziennym funkcjonowaniu. Czynności takie jak np. samodzielne zapięcie zamka w sukience na plecach, czy też schylenie się i podniesienie przedmiotu z podłogi nie powinno stanowić dla Ciebie żadnego problemu. Wydaje się to banalne, ale spróbuj wykonać skłon dotykając dłońmi stóp zachowując proste nogi – już nie takie łatwe, a tak naprawdę każdy powinien być w stanie to ćwiczenie wykonać. Skoro już zdecydowałeś się i uprawiasz jakiś sport czy też regularnie uczęszczasz na zajęciach fitness czy biegasz, zadbaj o to, abyś mógł to robić jak najdłużej i aby Twoje ciało pozostało jak najdłużej zdrowe. Jest wiele korzyści płynących z rozciągania. Krótko i ogólnie mówiąc poprawia rozwój sprawności fizycznej, jednakże to nie wszystko.

Dodatkowo:

  • zapobiega kontuzjom
  • przyspiesza regeneracje
  • poprawia koordynacje
  • uelastycznia mięśnie
  • pozwala zwiększyć mobilność ciała
  • poprawia krążenie krwi
  • poprawia trofikę tkanek
  • łagodzi potocznie tzw. „ zakwasy” po intensywnym treningu
  • wycisza i relaksuje ciało

Podczas rozciągania bardzo ważny jest oddech.

Teraz trochę techniki.

Podczas rozciągania bardzo ważny jest oddech. Z każdym kolejnym wydechem Twoje ciało powinno się rozluźniać i puszczać całe napięcie. Pozycja ma być wymagająca tzn. taka, w której czujesz rozciąganie tkanek, a nie taka w której odczuwasz ogromny ból, który uniemożliwia CI oddychanie i powoduje jeszcze większe spięcie w ciele. Nie liczysz powtórzeń ani też dokładnie czasu na daną pozycje. Postaraj się wykorzystać wydech, rozluźnić ciało i pogłębić pozycje, w której się znajdujesz i wtedy możesz przejść do kolejnej. Wiem, że początki są trudne, jednak spróbuj po każdym treningu przeznaczyć kilkanaście minut na rozciąganie. Bądź cierpliwy i rób to systematycznie a na pewno po krótkim czasie zobaczysz poprawę swojej mobilności dzięki czemu osiągniesz więcej, będziesz zdrowszym człowiekiem i unikniesz kontuzji.

dsc_9369-edit2Trener personalny – fizjoterapeutka

Sylwia Kosiorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *